Kopřiva dvoudomá je jedna z nejlepších léčivých rostlin. Kopřivu můžeme využít v kuchyni, v kosmetice nebo jako hnojivo na zahrádce.
Kopřivy a vliv na zdraví
I když jsou kopřivy rostlinami nevábných a opuštěných míst, obsahují mnoho cenných látek – zejména draslík, vápník, železo, vitamín C, provitamín A, vitamíny skupiny B a v neposlední řadě velkou dávku chlorofylu.
Kopřiva dvoudomá má čistící, detoxikační, stahující, posilující a antirevmatické účinky, snižuje krevní tlak, používá se u dny a aterosklerózy. Kopřiva je antiseptická, působí antivirově, proti kašli, je vhodná pro diabetiky, jelikož snižuje hladinu krevního cukru. Působí dobře na žaludek a játra, podporuje trávení, vylučování žluči a vyprazdňování střev. Kopřiva se podává u chudokrevnosti na podporu krvetvorby, čistí krev, pomáhá také při vnitřním krvácení. Užívá se při chřipce, léčí močové a dýchací orgány. Zvláště na jaře pomáhá kopřiva oživit metabolismus.
Co se dá z kopřiv připravit v kuchyni?
Nejlepší doba ke sběru kopřiv je na jaře. Od března do dubna se sklízejí především mladé výhonky, pokud však kopřivu kosíme, můžeme ji sklízet téměř celý rok.
Níže jsme pro vás sepsali 3 tipy, co se dá udělat z kopřiv v kuchyni:
1) Zapékané kopřivy
Kopřivy zbavte stonků a listy omyjte a vložte do horké vody. Vodu slijete, spařené kopřivy ještě propláchněte studenou vodou. Přebytečnou vodu rukama vymačkejte. Nasekejte na malé kousky. Očištěné brambory nakrájejte na menší kostičky. Poloviční množství brambor navrstvíte na dno zapékací nádoby. Posolíte a přidáte trochu kmínu. Na brambory navrstvíte kopřivy. Opět jemně posolíte a přidáte pepř. Nahoru dejte zbytek brambor. Posolíte, pokmínujete. Vše zalejete smetanou. Zapékejte zhruba 50 minut.
2) Čočkový salát s medvědím česnekem a kopřivami
U tohoto receptu začněte s přípravou dříve. Čočku totiž dejte alespoň na 90 minut do studené vody. Vodu poté slejete a dáte čočku vařit do nové neosolené vody. Solte až těsně před dovařením. Mladé kopřivy a lístky medvědího česneku pečlivě umyjte a nasekejte. V míse zalijte vodou smíchanou s citronovou šťávou a dobře promíchejte. Na menší kousky nakrájíte rajčata a přidáte ke kopřivám a medvědímu česneku. Přidáte uvařenou čočku, zakápnete olejem, lehce přisolíte a vše důkladně promícháte. Salát nechte alespoň hodinku odležet v ledničce a poté jej můžete servírovat.
3) Kopřivový sirup
Připravte si kopřivy a také citrony, které důkladne omyjte a nakrájejte. Poté svaříte vodu a to společně s citrony. Nechte vodu vychladnout a přidejte do ní kopřivy. Promíchejte a nechte kopřivy alespoň 20 hodin louhovat. Pak kopřivy vymačkáte a přecedíte. Přidejte cukr a kyselinu citronovou a míchejte, dokud se vám cukr nerozpustí.