Dokonale prostřený stůl a jeho výzdoba je důležitým prvkem při každém stolování. Vždy záleží i na tom, k jakému účelu slavnostní tabuli připravujeme. Může být narozeninová, svatební, velikonoční, štědrovečerní či silvestrovská.
Jak ozdobit stůl?
Pokud chceme náš stůl vyzdobit dekoracemi a květinami, vždy dbáme na to, aby nezabraly na stole příliš místa a nebránily hostům ve výhledu. Je třeba zvážit i druh květů. Lilie, konvalinky, šeřík nebo frézie svou výraznou vůní mohou přebít vůni pokrmů a nemusí být příjemné pro hosty, zvláště pro alergiky. Vhodné jsou nízké mísy s naaranžovanými květinami, kterými můžeme vyzdobit stůl při většině oslav. Je třeba sestavit i zasedací pořádek pro společenskou akci.
Květiny a dekorace na slavnostní tabuli
Výzdoba stolu může být i tematická, třeba v barvách loga firmy, na velikonoce zase doplněná různými dekorativními předměty, jako jsou vajíčka, sošky a ozdoby. Asi nejkrásnější jsou vánoční dekorace na stůl. Slavnostní ráz dodají tabuli i tradiční materiály, jako je dřevo, porcelán, sklo či mramor. Méně vhodné jsou plastové výrobky. Na smutečné tabuli volíme výzdobu v zelené, šedé a černé barvě. Na další oslavy, a to i na svatební menu, si volíme maximálně dvě barvy a jednu doplňkovou, což jistě posvětí i váš fotograf.
Jak správně prostřít slavnostní stůl?
Na stole by neměl chybět ubrus. Nejlepší je bílý, který neodvádí pozornost od pěkně naaranžovaných pokrmů. V restauracích se dává pod ubrus molton. Tato bavlněná podložka tlumí zvuky při pokládání příborů a nádobí na stůl. Ubrus má přesahovat na každé straně 30 cm. U delších tabulí ubrusy překládáme přes sebe. Do střed stolu můžeme dát napron v podobě úzkého ubrusu v jiné barvě než má ubrus pod ním a doplníme látkové ubrousky.
TIP: Podívejte se také na Homago.cz, ZDE naleznete spousty dalších produktů na prostírání.
Prostírání stolu není žádná věda
Na stůl dáváme podkladové talíře, na ně dáme plátěný ubrousek, aby talíře necinkaly o sebe. Na klubové talíře pak dáváme talíře s nějakým chodem. Během jednotlivých chodů odebíráme příbory vždy od vnější strany směrem k talíři. Na kompot používáme lžičku a servíruje se zprava. Podívejte se, jak jíst ovoce podle etikety, kdyby se podávalo místo něj. Zleva podávaný salát jíme vidličkou. Lžičku na moučník dáme na pravou a vidličku na levou stranu, nebo nad talíř. Číše na víno klademe nad špičku nože a naléváme zprava do jedné třetiny. Na stole by neměla chybět sklenka na vodu. Maso dáme na vnitřní stranu talíře doprava a přílohu na vnější levou stranu.
Jak na servírování pokrmů
Při servírování pokrmů se jídlo na talířích podává zprava. V luxusních restauracích bývají navíc přikryté pokrmy takzvaným glošem v podobě leštěného nerezového poklopu. Obsluha pokládá talíře před hosty a pak gloše odklápí. Některé pokrmy mohou být servírovány zleva. Většinou jde o ty, co si sami překládáme na talíř z mísy nebo teriny. K tomu slouží speciální příbor. Jídlo nabíráme jednou rukou překládací lžící a plochou stranou vidličky si jej přidržíme. Můžeme také uchopit lžíci do pravé ruky a vidličku do levé.