5 chutných způsobů, jak připravit zeleninu

Zelenina má nízký energetický obsah, je zdrojem vody, minerálních látek, antioxidantů a vitamínů. Zařaďte ji do svého pravidleného jídleníčku. Vaše tělo vám poděkuje. 

1. Jak grilovat zeleninu 

Odlehčete si jídelníček a kromě masa přidejte na gril také zeleninu. Jaký druh se na grilování hodí nejvíce? Vyzkoušet můžete téměř cokoliv. Skvěle chutnají rajčata, žampiony, papriky, cukety, lilek, cibule, brambory, batáty, kukuřice, fazolové lusky, patizony, celer, mrkev, kedlubny nebo chřest. Zelenina před grilováním nepotřebuje složitou přípravu. Osolte ji, okořeňte dle chuti, pokapejte olivovým olejem nebo citronem. Grilujte ji napíchnutou na jehlu nebo v alobalu. Měkké zelenině postačí na elektrickém i plynovém grilu 10 minut, tvrdé zelenině dopřejte až půl hodiny. 

2. Jak připravit zeleninový vývar 

Zeleninový vývar je snadný, výborný a dodá vám spoustu energie. Jak na něj? 

  • Připravte si zeleninu, která se hodí do polévku. Patří mezi ni mrkev, brambory, celer, petržel nebo cibule. 
  • Zeleninu oloupejte a nakrájejte. Hodit se vám budou kvalitní ostré nože na zeleninu. Jak velké kusy si připravíte je na vás. Někdo dává přednost zelenině nakrájené na drobné kostičky, jinému chutná zelenina nakrájená nahrubo.
  • Dejte v hrnci vařit vodu, osolte ji a přidejte polévkové koření. Do vroucí vody vložte zeleninu a přiklopte pokličkou. 
  • Zeleninu vařte přibližně 20 minut, aby byla na skus. 
  • Nakonec do polévky přidejte vajíčko, nakrájenou nať petržele a můžete přihodit i domácí nudle. 
  • Vývar ochutnejte a dokořeňte dle chuti. 

Skvěle, máte hotovo. Přejeme dobrou chuť!

3. Jak fermentovat zeleninu 

Fermentace neboli kvašení je způsob uchování zeleniny starý jako lidstvo samo. Fermentování oceníte, pokud máte doma více druhů zeleniny, která se rychle kazí. Ve sklenicích vám vydrží i několik týdnů a v zimě jako když ji najdete. Fermentovaná zelenina je velmi zdravá, podporuje imunitu a má vyšší obsah enzymů než její syrová varianta. Fermentování není žádná věda. Zvládnete to naproprvé. Co budete potřebovat?

  • 1 kg zeleniny dle vlastní chuti 
  • bylinky 
  • 1 l vody
  • 20-30 g soli na 1 kg zeleniny 

Zeleninu důkladně umyjte a nakrájete na kousky. Přidejte solný roztok (sůl rozpuštěnou ve vodě), bylinky a sklenice dobře uzavřete. Na víčka sklenic položte něco těžkého, co je zatíží. Sklenice poté umístěte na tmavé místo s teplotou do 21 °C a nechte kvasit přibližně 10 dní. 

Fermentovanou zeleninu, která je tak akorát k jídlu, poznáte snadno. Měla by mít nakyslou, ale příjemnou chuť a vůni

4. Jak sušit zeleninu  

Přebytečnou zeleninu nevyhazujte, ale usušte ji. Na sušení je ideální sušička, ale vystačíte si s troubou nebo sluníčkem. Teploty při sušení se mají pohybovat v rozmezí 30 až 60 °C, sušení má probíhat v proudu teplého vzduchu a bez přítomnosti světla. Příprava zeleniny na sušení je snadná:

  • Zeleninu nakrájejte na tenké plátky, které vložte do sušičky nebo na plech do trouby.  
  •  Doba sušení se pohybuje od 6 do 14 hodin podle druhu zeleniny. 
  • Po usušení zeleninu dobře uskladněte do zavařovacích sklenic nebo plátěných sáčků. 

Sušenou zeleninu využijete do polévky, masových směsí nebo jako zdravou svačinku. 

Jak na sušení ovoce a zeleniny
Jak na sušení ovoce a zeleniny

5. Jak dusit zeleninu 

Dušená zelenina je velmi chutnou a lehkou přílohou k masu nebo rýži. Oceníte ji také v případě, že si hlídáte kalorie. Na dušení se skvěle hodí mrkev, brambory, ředkev nebo cuketa. Příprava je snadná a rychlá:

  • Zeleninu dobře umyjte, oloupejte a nakrájejte na větší kousky.  
  • Na pánvi rozehřejte lžíci oleje nebo másla a zeleninu zprudka osmahněte. 
  • Pánev přikryjte pokličkou a nechte zeleninu dusit ve vlastní šťávě. 
  • Pokud se vám začne zelenina připalovat, přidejte kapku vody nebo ztlumte plamen. 

Dušená zelenina je hotová přibližně za 10 minut. 

TIP: Podívejte se na další nápady receptů ze zeleniny.

Vypěstujte si vlastní zeleninu 

Není nad zeleninu utrženou z vlastní zahrádky. Sluneční paprsky jí dodají chuť a vůni, kterou v supermarketu nenajdete. Pokud máte možnost, vypěstujte si zeleninu vlastní. Zvládnete to i na balkoně nebo v truhlících na okně. Jednoduchá na pěstování je třeba bazalka. Kromě chuti vás jistě potěší i fakt, že pěstování vlastní zeleniny je ekologické a ohleduplné ke všem živým tvorům

Pokud si zeleninu vypěstovat nemůžete nebo vám chybí nějaké odrůdy, nezoufejte. Rádi vám vitamíny dovezeme. Využijte náš rozvoz zeleniny až domů a pochutnejte si na zelenině v té nejvyšší kvalitě.