I když to člověka svádí, ve skutečnosti kokosový ořech neřadíme mezi pistácie, vlašáky nebo kešu. Nemluvíme totiž o ořechu v pravém slova smyslu, ale o ovoci. Správně se řadí mezi peckovice čili mezi plody, které mají dužinu a semeno obklopené tvrdou skořápkou. Kde se kokosový ořech vzal, kde se dodnes pěstuje a jaké jsou jeho dopady na zdraví člověka?
Tam, kde zůstává vlhkost
Původ a aktuální „působení” kokosového ořechu bychom našli v daleké Asii, ale také Jižní Americe. S jeho růstem se však můžete setkat také v Africe nebo obecně v Tichomoří – zkrátka tam, kde se drží vlhkost. V těchto oblastech se mu nadmíru daří, a to je ostatně důvod, proč v tuzemsku s pěstováním kokosovníku ořechoplodého (který kokosový ořech plodí) příliš nepochodíte.
Plody zmiňované rostliny jsou na první pohled nápadně známé. Typická, hnědá a velmi tvrdá skořápka, pod kterou se však ukrývá bílá dužina. Uvnitř ní se schovává tekuté mléko exotické chuti. Ne každému chutná, nikdo mu však neupře to, že je zdravé.
Plné zdraví prospěšných živin
Jak kokosový ořech působí na naše zdraví? Mnoha směry. Nejen, že se jedná o bohatý zdroj vitamínů a minerálů (konkrétně se v něm nachází mangan, měď, ale také železo nebo selen ochraňující naše buňky), ale také díky svému složení zlepšuje vytrvalost člověka. Právě proto konzumaci kokosového ořechu (nebo jeho součástí) nepodceňují vrcholoví sportovci, kteří těží z nasycených tuků snáze stravitelných pro tělo oproti těm živočišným.
Mimo to, že kokosový ořech zvyšuje vytrvalost člověka, má také takzvané antimikrobiální vlastnosti. Jinými slovy bojuje proti bakteriím, které jsou v našem těle nebo jeho částech usazeny. Nezřídka se přidává do zubních past nebo bělících sad na zuby, jelikož právě kokosový ořech dokáže zabít bakterie v ústech, a tím ochránit ústa před případnou infekcí.
Kromě jiného si kokosový ořech zamilujte z následujících důvodů:
- Zabrání celkové dehydrataci organismu, a tím podpoří tělo ve správném fungování.
- Napomůže ke štíhlé linii, a to díky uklidnění trávicího traktu a detoxikaci těla.
- Podpoří zdraví a pevnost našich kostí díky obsaženému manganu.
Jak kokos oloupat/otevřít/rozbít
Důvodů, proč bychom měli kokosový ořech zakomponovat do svého jídelníčku je hned několik. Když si však tento plod (který si jen hraje na ořech, ale který je ve skutečnosti exotickým ovocem) koupíme, zjistíme, že není tak snadné prolomit onu skořápku. Ani opakované házení o zem nemusí nutně přinést kýžený výsledek a pokud ano, většinou má negativní scénář typu toho, že nám z kokosu vyteče mléko.
Rozlousknout, otevřít nebo rozbít ořech můžete i šetrně. Prvním způsobem je použití šroubováku a kladiva. Zacílíte na tu nejměkčí z děr kokosového ořechu, kterou pomocí šroubováku propíchnete. Vylijete z kokosu vodu a ve chvíli, kdy je ořech dutý, ho můžete pomocí kladiva prasknout. Do ořechu se klepe ze všech stran do té doby, dokud skořápka nepukne.
Pokud však po ruce nemáte kladívko, ale nacházíte se v kuchyni, kde je trouba, můžete požádat o pomoc ji. Vodu dostanete z kokosu podobným způsobem a v dalším kroku kokos umístíte do trouby. Stačí, když ho budete péct zhruba patnáct minut na 200°C. Nečekejte však na to, že praskne. Nestane se tak, ovšem jeho skořápka povolí a bude pak daleko snazší ho rozbít tím, co budete mít zrovna po ruce.
TIP: Přečtěte si rovněž článek o tom, jak jíst fíky.
Není kokos jako kokos
Kokosový ořech je však pouze jednou možností, jak si tuto plodinu vychutnat. A je zároveň tou nejryzejší možností. Vedle toho si můžete dopřát také kokosové chipsy nebo plátky, které dnes bývají součástí například ovesného müsli. Kokosová mouka postupně nahrazuje tu tradiční bílou (a dokonce i špaldovou), kokosové mléko zase to tradiční kravské plno nebo polotučné. Na oleji můžete smažit, ale zároveň tím hydratovat pokožku.