Exotických druhů ovoce dnes známe desítky. A zatímco některé poznáme i chuťově, u jiného se musíme ptát. V posledních letech se na pulty hypermarketů ve velkém dostaly zploštělé, eliptické, někdy dokonce kuželovité plody velké zhruba deset centimetrů, jež budily v hlavách otazníky. Po vyzkoušení se však rozradostnily chuťové buňky a ovoce zvané Sapodilla se dostalo na přední příčky žebříčku oblíbenosti.
Co je to Sapodilla
Každé exotické ovoce je unikátní a Sapodilla není výjimkou. Ostatně právě díky své netradičnosti se dostane do povědomí a lidé se k ní s oblibou vrací. Jak již bylo zmíněno, Sapodilla je zploštělé, někdy oválně eliptické či nezřídka kuželovité ovoce, jež svou velikostí odpovídá pěti, maximálně deseti centimetrům. Na první pohled ho však poznáte také podle barevnosti. Dužina je nažloutlá, někdy však lehce hnědá.
Co ví jen málokdo a co ve výsledku každého překvapuje je, že tento druh exotického ovoce se konzumuje velmi často jak změklé a zdravé, ale také nezralé. Ve své nedozrálé podobě totiž obsahuje složku zvanou tanin, která zabraňuje pronikání škodlivin do krve.
Jak chutná Sapodilla
Člověk si tedy může oblíbit dvě formy tohoto exotického ovoce. Zatímco dozrálé plody jsou velmi sladké na přičichnutí (srovnávat se mohou například s hruškami, u kterých také cítíme onu sladkost po přičichnutí), nezralé plody mohou být lehce trpké, ovšem plné zmiňované prospěšné složky.
I když vám Sapodilla zachutná skutečně velmi, dejte si pozor na to, ať se jí nepřejíte. Případně ať nepozřete její semena, která se uvnitř nachází. Jsou snadno odstranitelná a nebývá jich uvnitř ovoce mnoho, tak si dejte tu práci s jejich odnětím. Pokud byste jich snědli více jak 6, dojde k nepříjemným bolestem břicha, dokonce se může spustit až zvracení.
Jak se Sapodilla konzumuje
Stejně jako jiné druhy exotického ovoce jako např. Kaki či Durian se Sapodilla konzumuje v syrovém stavu a čerstvá. Tak ostatně chutná nejlépe, zejména pokud je chlazená. Oloupe se a vyjmou se zmiňovaná zrníčka, která způsobují zdravotní problémy.
Pokud vám však čerstvá Sapodilla přestane chutnat nebo se vám zprotiví, můžete z ní udělat například vynikající dezertní omáčku. Její chuť totiž dokonale sedí k pomerančové šťávě. A taková šlehačka? Ta k tomuto „dezertnímu doplňku“ sedí stejně dobře.
Díky obsaženému taninu se se Sapodillou pracuje i při výrobě vína, které tím pádem nabývá na své kvalitě.
Sapodilla a zdraví
Přísun potřebné energie, snížení výskytu zánětlivých onemocnění a předcházení virovým nemocem. Dále také zamezení bakteriálním a parazitárním infekcím. Přesně to jsou superschopnosti či pozitivní zdravotní dopady exotického ovoce, jež začínáme mít v oblibě stejně jako mango, ananas nebo papáju.
Naše imunita jednoznačně ocení i to, že se uvnitř Sapodilly nachází vysoké množství vitamínu C. Látka posilující imunitní systém a podporující přirozenou produkci vitamínu C zde sídlí vedle potřebného draslíku, železa a mědi. Kromě zmiňovaného příznivě působí na nervový systém a napomáhá k celkové odolnosti vůči stresu.
Sapodilla je doporučovanou součástí zdravého jídelníčku těhotných a kojících žen, pro které může být nejen příznivou vitamínovou a minerální bombou, ale také může podpořit klidné a bezproblémové těhotenství.
Kde se vzala, tu se vzala Sapodilla
Tropická Amerika je kolébkou exotického ovoce, o kterém je nyní řeč. V současné době se však pěstuje také na Bahamách, Floridě a zdejších ostrovech. V rozsáhlé míře se s ní setkáte i v Indii, kde se začala vyskytovat ve stejný čas jako v tropické části Ameriky.