Maracuja: Vše, co potřebujete vědět o tomto exotickém ovoci

Maracuja, mučenka nebo také Kristovo ovoce. Ať už znáte exotický plod pod jakýmkoli názvem a přidáváte ho do salátů nebo drinků, doslova vás odzbrojí. Je totiž nejen vynikající a osvěžující, ale také prospěšný našemu zdraví. Jak ovoce konkrétně vypadá, jak se připravuje k jídlu nebo jak vlastně chutná? Pojďme si všechny otázky zodpovědět.

Co je to maracuja

Jak již bylo zmíněno, maracuju můžete znát pod mnoha názvy. Mučenka nebo také Kristovo ovoce – i to jsou označení, která se s exotickou plodinou pojí. Ve formě ovoce se běžně pěstuje v teple, konkrétně v Indii, v Karibiku, také na jižní Floridě nebo se s ní setkáte také v Austrálii, na Havaji nebo Jihoafrické republice. Právě díky lásce k teplu se s ní na českých zahradách příliš nesetkáte. Na druhou stranu nám toto ovoce může být alespoň velmi vzácné.

Mučenku rozpoznáte na první dobrou. Jedná se totiž o plod oválného tvaru, někdy může připomínat spíše oválnou bobuli. Ve zralém stavu bývá tmavě fialová, uvnitř pak výrazně žlutá s množstvím semínek. Můžete se však setkat také se žlutou alternativou této plodiny, které se také někdy říká „zlatá maracuja”. Tento typ odrůdy však může být výrazně větší, dokonce se může dostat do velikosti grapefruitu.

Chuť, kterou si pohárky na jazyku zamilují

Není náhodou, že se maracuja přidává do nejrůznějších džusů nebo alkoholických i nealkoholických drinků. Vždyť se jedná o výjimečně svěží plod. Samotná dužina, ve které se také ukrývá všechna šťáva, dokáže právě osvěžit, ale také stimulovat trávicí soustavu. Dokonce se tvrdí, že má až sedativní účinek. 

Pokud bychom se na maracuju podívali skrze lupu, zjistíme, že obsahuje velké množství vitamínu A a také kyselinu listovou. V nemalém množství se v mučence nachází i vitamíny skupiny B nebo železo. A nesmíme zapomenout ani zástup vitamínu C, který funguje jako pevné rytířské brnění. 

Použití se liší dle zemí

U nás se přidává do drinků nebo do salátů, ale ve světě se maracuja konzumuje odlišně. A to v závislosti na tom, kde konkrétně byla vypěstována. Například v Austrálii se jí čerstvá, případně konzervovaná. Může se také přidávat do vynikajících dezertů. V Portoriku na ni nedají dopustit lékaři, protože jsou přesvědčení o tom, že snižuje krevní tlak. 

V Izraeli se konzumuje hlavně ledová tříšť se základem tohoto ovoce, na Havaji se zase dává přednost čerstvému stavu, případně při výrobě dezertů, protože se zde mučenka hojně pěstuje na zdejších zahradách. Dále si můžete toto exotické ovoce vychutnat v příchuti liquidů.

Ku prospěchu našemu zdraví

Vitamíny skupiny B, nemalý obsah vitamínu C, také železo nebo vláknina – složení je naprosto blahodárné pro naše zdraví čili bychom mohli konstatovat, že po maracuje tělo doslova poskočí radostí. Zdravotních benefitů totiž konzumace jak čerstvého, tak konzervovaného ovoce slibuje mnoho. 

Mučenka se využívala už v tradiční medicíně, kde se používala hlavně pro své sedativní neboli uklidňující účinky. Podle lékařů dokáže právě maracuje uklidnit úzkostlivé stavy. Potřebné látky se nachází také v největších okvětních lístcích, ale už samotná konzumace může poskytnout kýženou úlevu. 

Kromě toho maracuja zabraňuje chudokrevnosti (drží nad námi v tomto případě ochrannou ruku), i když je pravdou, že v sobě obsahuje menší množství jedovatého kyanidu. Tato látka se nachází však ve slupce, kterou nekonzumujete. Ale pro zajímavost je to dobré vědět.

Co jste možná nevěděli o maracuji

Nejen Kristovo ovoce, ale také se mučence říká „pašijové ovoce”. Španělé zase označili ovoce za takzvané „Ovoce pěti ran”, ale u nás se nejvíce ustálilo označení „maracuja” nebo právě zmiňovaná „mučenka“. Ten poslední název má odkazovat na fyzické týrání. 

Až si příště budete tento druh exotického ovoce připravovat, zaměřte svou pozornost právě na semínka. A zjistěte si, respektive si spočítejte, kolik takových semínek se uvnitř maracuje ukrývá. Podle všeho by se jich zde mělo nacházet kolem 250. A to je poměrně hodně.